SM i Mathantverk, några seminarier

Ja, några seminarier hann jag även med!

bild-matsm 19

Jens Linder
Han är lika mysiga och inspirerande att lyssna till som man  tror när du läser hans reportage i  DN. Han pratade om husmanskost, svamp och syrade grönsaker.  Ett av hans budskap: Plocka mera svamp,  ta hjälp av Pelle Holmbergs svampbok om du är osäker på sorter! Kan bara hålla med och blandsvamp är det allra godaste och måste nog ut mera i skogen med mitt uppslagsverk, min mamma.

Numera också Eldrimners ambassadör

bild-matsm 20

Sebastien Boudet, den franske bagaren
Inspirerade mycket kring råvarornas betydelse och inspirerade mig att nu må jag komma igång med surdegsbakandet. Hur svårt kan det vara?!

Numera också Eldrimners ambassadör!

bild-Jocke Ekroth

Jocke Ekroth, Loxysoft (snott kort….missade att fota, för det var så intressant)
Lärde ut mycket om marknadsföring i digitalmedier, har väl aldrig antecknat så mycket som då. Men han sa också något otroligt bra angående att bjussa på sina kunskaper. Värdet att gratis ge av sig själv och sitt kunnande, när du behöver en tjänst så kommer automatiskt just ditt namn upp, eller som han uttryckte det, topp of mind!

Tackarrrr alla, som Magnus Bexhed (min vän från Sveriges Mästerkock 2013) skulle sagt!

Annons

Lämna en kommentar

Under Matinspiration

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s