Citron och vitlöksdoftande kyckling med potatissallad och wokade grönsaker

Uppdraget från Micke Hollsten, på Expo Norr mässan: gör något gott av  kyckling, potatis och kvarg! Efter lite funderande så hämtade vi smaksättning från många olika kök särskilt kring medelhavet och tänkte lite sommarmat. Vi var lite tveksamma till hur krämig kvargen skulle bli

Eftersom Micke har många följare sedan sin tid i TV 4 som personlig tränare i Biggest Loser och Gladiator Prime så hade han en hel del frågor från sina följare kring mat. Helt nytt för mig och jätte roligt att inspirera och försöka svara på.  Ett enkelt tips för att piffa till maten själv är att använda egna kryddblandningar. Här hittar du ett recept på en stor sats som passar perfekt till grillningar i sommar och som även passar till mycket annat 

IMG_7797[1]

INGREDIENSER
Kycklinglårfilé, strimlad
Vitlök, fint hackad

Kokt potatis, tärnad
4 dl kvarg
0,5 dl majonnäs med vitlök fin hackad och citronzest och saft Här kan du hitta grundrecept på majonnäs
Salladslök, fint srimlad
Salt och peppar

Wok:
Sparris, tunt skuren
morötter, tunt skurna
savoykål, fint strimlad
fänkål, mandolin-tunt skivad
Olivolja
vitlök, lätt knäckt med knivskaftet
salt och peppar

GÖR SÅ HÄR:

  1. Blanda ihop kvarg, majonnäs och salladslök. Smak av med salt och peppar och bland slutligen i potatis
  2. Stek kycklingen i sitt eget kyckling fett med vitlök,  salta och peppar. Riv citronzest och pressa saft över.Smaka av och krydda mer om det behövs.
  3. Stek knäckta vitlöken i olja och lyft ur vitlöken och stek sedan snabbt grönsakerna på het platta. Smaka av med salt och peppar.

Å ja jag hade lite rostade frön vid spisen och strödde över för att få lite krisp och glöde helt bort att lägga på strimlad sockerärta som vi hade tänkt.

IMG_7799[1]

Annons

Lämna en kommentar

Under Kyckling, Recept, Uppdrag

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s